Wyznacz sobie cele

Wyznacz sobie cele

Jeżeli już wiesz, w jakim kierunku zawodowym chcesz podążać i masz skonfrontowane to z potrzebami rynku pracy, to przyszedł czas na Krok 4 – wyznaczenie celu i określenie planu działania. Kariera odNowa wymaga przygotowań, nie podejmuj pochopnych decyzji.

Na początek, odpowiedz sobie na następujące pytania:

–  Czy naprawdę tego chcę? Czy jest to warte kosztów/wyrzeczeń, jakie poniosę?

–   Z jakiego powodu chcę dokonać zmiany?

–  Co zyskam, kiedy to osiągniesz?

–  Co stracę, kiedy tego nie osiągnę?

Szczera odpowiedź na powyższe pytania uświadomi Ci, jak naprawdę jest to dla ciebie ważne i wyposaży cię w energię oraz motywację do działania. Następnie – ustal w jakim miejscu jesteś, co już masz/potrafisz/wiesz – co pomoże Ci osiągnąć cel?.  Zrób listę wszystkiego, co Cię już, na ten moment – wspiera w budowaniu Kariery OdNowa. Może masz zaplecze finansowe, lub pracę, dzięki której możesz zaplanować finanse na nowy cel?  Może masz już potrzebną wiedzę, gdyż jesteś pasjonatem jakieś dziedziny?   A może masz wiedzę i doświadczenie, które możesz przekuć w nowy kierunek zawodowy? Być może, w dotychczasowej pracy jest dla Ciebie miejsce w innej roli, sprawdź to? Na listę wpisz również swoje predyspozycje zawodowe, naturalne talenty, mocne strony, umiejętności i kompetencje … wszystko, co ma pomóc Ci w osiągnięciu celu, a Ty już to masz.

Musisz również wiedzieć – czego potrzebujesz do osiągnięciu celu?

Zazwyczaj będzie to konieczność uzyskania niezbędnych kompetencji, czyli określenie ścieżki kształcenia: kursy, studia, certyfikaty. I na to będą potrzebne finanse (ustal, jaka to będzie kwota)  oraz czas (określ ile Ci to zajmie w tygodniu/roku; kiedy masz na to czas?).  Znowu zrób listę potrzeb!

Pamiętaj! Jeżeli naprawdę się czegoś chce, to szuka się sposobów, a nie problemów. Nie odkładaj sprawy na później. Zacznij działać, a sprawy nabiorą tempa.

Jeżeli miałbyś/miałabyś odpowiedzieć na pytanie: Co już dzisiaj/jutro możesz zrobić jako pierwszy krok, który przybliży mnie Cię do Twojego celu, to co by to mogło być?

Powodzenia!