Wykorzystaj ten czas jak najlepiej! Odzyskaj zdolność myślenia i działania


Wykorzystaj ten czas jak najlepiej! Odzyskaj zdolność myślenia i działania


Zacznę od mojego ulubionego cytatu Kukuczki 😉

“Pietia, życie to jest takie, k…wa mać, że za mordę trza je brać

Jesteśmy w momencie niewiadomej, historycznie nie pierwszy raz i pewnie nie ostatni. Pocieszające jest to, że gatunek ludzki potrafi asymilować się ze zmianami i dopasowywać do zmieniających się okoliczności, aby przetrwać. Uczeni z kanadyjskiego Simon Fraser University znaleźli dowody sugerujące, że Homo sapiens przetrwał epokę lodowcową, gdyż wynalazł rodzaj kurtki z kapturem. Sztuka ta nie udała się neandertalczykom, przez co nie mogli oni odpowiednio się ogrzać i przetrwać (źródło: https://kopalniawiedzy.pl/Homo-sapiens-neandertalczyk-skora-szycie,25008). Jak widzimy kreatywność towarzyszy człowiekowi od dawien dawna, co powinno nastroić nas pozytywnie do trudnej sytuacji, z jaką obecnie się wszyscy mierzymy.”

Oczywiście dostosowywanie się do zmian, jednym wychodzi lepiej, sprawniej, szybciej, a innym zajmuje więcej czasu i energii.

  • Są osoby, które trudne momenty postrzegają jako wyzwanie, ich mózgi zaczynają wchodzić na wyższe obroty. To osoby, które skupiają swoją uwagę na poszukiwaniu rozwiązań, możliwości, szans, a dzięki temu lepiej radzą sobie ze stresem i niepokojem.
  • Są osoby, które w takich sytuacjach zapadają w sen zimowy, hibernując się, mają nadzieję, że jakoś to będzie, albo nie będzie, natomiast oni na to wpływu nie mają, więc po co się wysilać. Takie osoby gorzej radzą sobie z niepokojem, szybciej wpadają w panikę, czy paraliż, ponieważ, ich uwaga jest głównie skupiona na dochodzących zewsząd negatywnych informacjach.

Jaką osobą Ty jesteś?

Jaką osobą chciałbyś się stać?

Stres może działać mobilizująco, pod warunkiem, że jest krótkotrwały i o umiarkowanym nasileniu. Natomiast przedłużający się bądź wyjątkowo silny stres (demobilizujący) ma fatalne skutki dla zdrowia człowieka i funkcjonowania organizmu. Może powodować m.in. lęk, drażliwość, gniew, niepokój, zwiększenie spożywania różnych używek  oraz szereg zaburzeń somatycznych, objawiających się jako choroby i dolegliwości ze strony ciała, np. zaburzenia snu, pomimo nadmiaru czasu – poczucie braku czasu, podwyższone ciśnienie, kołatanie serca, spadek odporności (przeziębienie) i wiele innych.

Kiedy zrozumiałam, jak poważne zaczyna być zagrożenie, jakie zmiany następują dzień za dniem i jak wpłynie to na biznesy oraz gospodarkę, w pierwszej chwili popadłam w chaos. Nie wiedziałam, za co się zabrać. Nie widziałam też powodu, dla którego miałabym za cokolwiek się zabierać, przecież nikt nie będzie teraz zainteresowany moimi usługami. Na szczęście moje naturalne predyspozycje, w tym pozytywne nastawienie pomogły mi otrząsnąć się i wrócić do działania, bo życie toczy się dalej i wolę aktywnie w nim uczestniczyć, niż poddawać się niepokojom i uzależniać od sytuacji, na którą nie mam wpływu (no może trochę mam, poprzez izolowanie siebie od innych i innych ode mnie). Stworzyłam więc LISTĘ „TO DO” NA CZAS KWARANTANNY i codziennie realizuję jej punkty. To daje mi poczucie kontroli oraz nadaje sens każdemu dniu.

Z pewnością na Twojej liście też jest szereg zadań i planów, które od dawna czekają na realizację:

– zmiana pracy?

– zmiana branży?

– zmiana formy zatrudnienia?

– rozwój zawodowy?

– rozwój osobisty?

Niezależnie od tego, jakie pytania do tej pory Ciebie nurtowały, teraz jest szansa i czas, aby uzyskać na nie odpowiedzi, a tym samym przekierować myśli na spokojniejsze tory.

Zmiany w obszarze zawodowym wymagają czasu. To proces na zbudowanie autoportretu, pewności siebie, zdobycie wiedzy na temat technik poszukiwania pracy, przygotowanie profesjonalnego CV oraz siebie do rozmów rekrutacyjnych. Nie odkładaj tego, wykorzystaj możliwości, jakie daje spowolnienie obecnego życia. Masz teraz więcej czasu, mniej rozpraszaczy, może skoncentrować uwagę na sobie: czego chcesz od życia, jakim chcesz być człowiekiem, jakim pracownikiem, jakie masz zasoby, czego potrzebujesz, aby osiągnąć, to na czym Ci zależy.

A kiedy pył zagrożenia całkowicie opadnie, miej gotowy plan i przystąp od razu do działania.

Odwagi i kreatywności życzę

Katarzyna Żuchowicz-Jabłońska/ Twój konsultant kariery