Sytuacja zmusza do redukcji kadry? Sięgnij po rozwiązanie outplacement online Harrison Assessments.

Sytuacja zmusza do redukcji kadry? Sięgnij po rozwiązanie outplacement online Harrison Assessments.

Sytuacja zmusza do redukcji kadry? Sięgnij po rozwiązanie outplacement online Harrison Assessments.

Koronawirus zainfekował nie tylko ludzi, ale również biznes, który w tej sytuacji musi redukować zatrudnienie, to fragment artykułu dostępnego na  https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/gdzie-szukac-pracy-w-czasach-koronawirusa-bezrobocie-i-oferty-pracy/, to również nieunikniona rzeczywistość.

Według Konfederacji Lewiatan, jednej z największych organizacji pracodawców w kraju, aż 69 proc. firm planuje redukcję zatrudnienia. Prognozowane bezrobocie na koniec roku ma osiągnąć wynik 9-10%.

To trudna sytuacja nie tylko dla pracowników ale również dla pracodawców, którzy stoją przed trudnymi decyzjami oraz dylematami: kogo zwolnic, w jakiej kolejności, jak przeprowadzić rozmowę rozstaniową, kto ma tą rozmowę przeprowadzić, jakie podjąć czynności, aby zadbać o pozytywny wizerunek firmy w tak trudnym momencie.

Utrata pracy jest jednym z najsilniejszych stresorów osobistych, nadal znajduje się w pierwszej 10 najbardziej stresujących wydarzeń w życiu.

Bardzo często mocno odbija się na poczuciu wartości pracownika, jego postrzeganiu siebie. Im dłużej pracujemy w danej firmie, tym bardziej postrzegamy siebie przez pryzmat  pracy. Czujemy się częścią firmy, zespołu, widzimy siebie jako istotny element układanki; utożsamiamy się z tym … i nagle nasza tożsamość zawodowa zostaje mocno zaburzona. Pojawia się niepewność, zagubienie, niezrozumienie,  bezradność, złość. Często to ostatnie powoduje, że ….

pracownik chcąc rozładować negatywne emocje, dzieli się swoją opinią o pracodawcy nie tylko z rodziną i znajomymi, ale również  w sieci np. na portalach dedykowanych ocenie pracodawców.

Jak wynika z Raportu „Odprawa, outplacement, świadczenia dodatkowe” przygotowanego przez Lee Hecht Harrison DBM (https://www.lhhpolska.pl/sites/default/files/info_page/raport_odprawa_outplacement_i_swiadczenia_dodatkowe_lhh_dbm_2019.pdf)

Utrata stanowiska, widmo trudności w utrzymaniu płynności finansowej i konieczność szukania nowej pracy częściej demotywują, stresują i frustrują, niż pozytywnie mobilizują do korzystnego zaprezentowania siebie nowemu pracodawcy. 

Nawet gdy jasnym jest, że zwolnienia są nieuniknione… “Pracownicy do ostatniej chwili liczą, że nie będą nim objęci lub, że będą im zaproponowane inne stanowiska. Poza całkowitą likwidacją firmy czy oddziału zakładu, w każdym innym przypadku nadzieja na korzystny finał dominuje”

Jak wiec pomóc pracownikowi przejść przez ten trudny etap i sprawić aby rozstanie, pomimo negatywnego tła, zostało zapamiętane pozytywnie?

Zaoferować wsparcie  w umiejscowieniu się zwolnionego pracownika na rynku pracy na nowo, przeprowadzić rozstanie z pracownikiem, tak, aby poczuł się doceniony i chciał wrócić do Ciebie w przyszłości, gdy sytuacja się ustabilizuje.

Efektywny outplacement online Nawigator Kariery Harrison Assessments, to rozwiązanie, które zostało stworzone w celu pomocy firmom w obecnej, trudnej sytuacji.

To cenne narzędzie wspierające działania outplacementowe. Działa jak inteligentny GPS,  który po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań zapewnia pracownikom wskazówki w zakresie możliwości rozwoju zawodowego.

Outplacement online Harrison Assessments obejmuje aż 13 raportów, z czego 10 raportów Analiza sukcesu zawodowego – GRATIS:

  • Raport OPCJE KARIERY, który dostarcza obszerną listę karier ze wskazaniem, które z nich będą sprawiały najwięcej satysfakcji.
  • Raport TWOJE NAJWIĘKSZE ATUTY, który pomaga w pełni zrozumieć mocne strony, umożliwiając wykorzystanie ich na drodze dalszej kariery.
  • Raport ROZWÓJ KARIERY, który pomaga poprowadzić ścieżkę kariery tak, aby była ona satysfakcjonująca i odpowiadała zainteresowaniom, umiejętnościom interpersonalnym, motywacjom.
  • Raport ANALIZA SUKCESU ZAWODOWEGO, który pokazuje dopasowanie do wybranego stanowiska z raportu Opcje Kariery, możne strony i wskazówki rozwojowe. Pracownik w ramach platformy outplacementowej ma możliwość przygotowania 10 takich raportów.

Raport „Odprawa, outplacement, świadczenia dodatkowe” pokazuje, że w 7 przypadkach na 10 zaoferowana przez firmę pomoc ze strony szefa, czy HR zostaje odrzucona, a czasem opatrzona komentarzem „jeśli rzeczywiście chcecie mi pomóc, to nie zwalniajcie mnie”.

Warto więc pomyśleć o zewnętrznym wsparciu doradców, którzy nie są w żadne sposób kojarzeni z decyzją  o zwolnieniu.

Konsultant kariery i narzędzia online Harrison Assessments

Katarzyna Żuchowicz-Jabłońska