Poznaj siebie

Poznaj siebie

Masz już za sobą Krok 1 – Wiesz, dlaczego chcesz dokonać zmian w życiu zawodowym, ale być może nie wiesz jeszcze, w jakim kierunku podążać. I tu potrzebujesz dokonać rzetelnej oceny własnej osoby. Potrzebujesz dowiedzieć się m.in:

  • Jakie  są Twoje cechy osobowościowe?
  • Jakie są Twoje zainteresowania?
  • Jakie są Twoje predyspozycje zawodowe i preferencje co do wykonywanej pracy?
  • Jakie wyznajesz wartości?
  • Co Cię motywuje?
  • Jakie są Twoje mocne i słabe strony?

Im więcej dowiesz się o sobie, im obszerniejszy wywiad przeprowadzisz, tym łatwiej Ci będzie określić swoją ścieżkę kariery i to – w jakiej branży, gdzie, na jakim stanowisku – chciałbyś/chciałabyś pracować. Precyzyjna diagnoza pozwoli Ci również uniknąć błędów związanych z wyobrażeniami, że dany zawód/stanowisko może być fajne dla Ciebie oraz pozwoli Ci  weryfikować ogłoszenia o pracę. Przykładowo, jeśli  wiesz, że jesteś osobą, która lubi pracować jako członek zespołu i potrzebuje interakcji z ludźmi, to nie wybierzesz pracy, w której te potrzeby nie będą mogły być zrealizowane; jeśli słabo zarządzasz stresem, to nie wybierzesz pracy pod presją czasu.

Praca oparta na posiadanym potencjale daje większe szanse na odniesienie sukcesu i satysfakcji. Każdy z nas ma naturalne talenty, czyli coś, co przychodzi łatwiej niż innym i predyspozycje do robienia czegoś. Odnajdź to w sobie, zadaj sobie pytanie: Co robię wyjątkowo sprawnie? Co przychodzi mi łatwiej niż innym? Może łatwo nawiązujesz relacje, a może masz optymistyczną naturę i nie poddajesz się w obliczu trudności, a może świetnie pracujesz pod presją czasu? Jeżeli wykorzystujesz potencjał, jakim jesteś obdarzony, to:

– szybciej się rozwijasz,

– jesteś efektywniejszy

– osiągasz stan „flow”, czyli angażujesz się w to co robisz i osiągasz lepsze wyniki oraz czerpiesz z tego przyjemność.

W związku z tym, iż obiektywizm dotyczący własnej osoby może być trudny, warto wykorzystać obiektywne narzędzia diagnozy, takie jak np. testy, opinie osób, które nas dobrze znają. Ja w swojej pracy, wykorzystuję do tego dwa narzędzia – testy online Harrison Assessments oraz  Gallup (narzędzie stworzone przez Instytut Gallupa do oceny naturalnych talentów).

Zmiana pracy