Poznaj rynek pracy

Poznaj rynek pracy

Zakładam, że znasz już powód lub powody, dla których chcesz dokonać zmian w życiu zawodowym. Mało tego pełna diagnoza swojego potencjału za Tobą; wiesz już, do czego ci bliżej, jakie zajęcia lubisz, jakich wolisz unikać, jakie są Twoje mocne i słabe strony, co wprawi Cię w stan „flow” i będzie motywować do działania.

Czas na krok 3 – na poznanie trendów rynku pracy! A tu się trochę dzieje.

Amerykański futurolog – Alwin Toeffler powiedział, że „Analfabetami XXI wieku nie będą ci, którzy nie znają Excela lub nie potrafią programować, ale ci, którzy nie potrafią się uczyć nowych rzeczy i oduczać starych.”

 

Rynek pracy zmienia się i nasze spojrzenie na funkcjonowanie na tym rynku powinno się również zmieniać, jeżeli chcemy być jego częścią. Pojedynczy etat przestaje być podstawą zatrudnia, praca w jednej firmie przez wiele lat, nie jest już wyznacznikiem stabilności. Pojawiają się nowe formy zatrudnienia, jak np. praca mobilna, ekspert do wynajęcia na czas trwania projektu, praca portfoliowa, czyli samozatrudniony wykonuje pracę dla wielu klientów.

Wydłuża się wiek życia, a co za tym idzie, będziemy musieli dłużej pracować, a to oznacza, że trzeba się do tego przygotować i odnaleźć swój obszar działania, który będzie podążał za potrzebami rynku pracy, ale również będzie spójny z nami.

Automatyzacja i związane z nim procesy spowodują, że pewne zawody zagrożone są wyparciem z rynku pracy, za to pojawią się nowe. Zagrożone są zawody wymagające niskich i średnich kwalifikacji, związane z czynnościami rutynowymi, powtarzalnymi. Warto więc zastanowić się, w jakie zawody inwestować swój czas, energię i finanse. Przykładowo, jak wynika z Raportu Gumtree 2017, Aktywni +, Przyszłość rynku pracy – planowanie kariery w zawodzie urzędniczym lub biurowym nie jest zbyt przyszłościowe.

W Polsce zagrożonych automatyzacją jest średnio 40% miejsc pracy.

A jakie zawody są bezpiecznym kierunkiem?

To zawody oparte na kompetencjach i umiejętnościach, które trudno ująć w algorytmy. Przykładowo będą to branże związane z kreatywnością, inteligencją społeczną, umiejętnością działania nierutynowego, związane z dbaniem o zdrowy styl życia, rozwój osobisty. Nie zabraknie pracy dla branży IT; usług, w których ważny jest czynnik ludzki: np. psycholog, terapeuta, trener osobisty, pielęgniarka, dietetyk, lekarz, wykładowca, nauczyciel, opiekun/ka do dzieci i osób starszych, kosmetyczka itp.

Polecam śledzić prognozy zapotrzebowania na pracowników w poszczególnych województwach na  https://barometrzawodow.pl/ oraz wszelkie raporty związane z przyszłością rynku pracy.