Określ powody niezadowolenia z dotychczasowej pracy

Określ powody niezadowolenia z dotychczasowej pracy

Zygmunt Freud twierdził, że w życiu naprawdę ważne są tylko dwie rzeczy – miłość i praca. Nie sposób się z nim nie zgodzić, gdyż w obu tych obszarach siedzimy po uszy przez większość część naszego życia. Niestety, wybór kierunku kariery bywa często przypadkowy. Wiele czynników wpływa na to, jaki zawód wybieramy, będąc młodym człowiekiem: presja rodziców, rodziny, nauczycieli, znajomych, trendy na określone profesje oraz wyobrażenie, że właśnie ten zawód będzie dobry dla mnie, a czasami po prostu przypadek. Poczucie niezadowolenia, zmęczenie, brak satysfakcji, potrzeba sprawdzenia czegoś nowego, atmosfera w pracy, przełożony. Powodów do rezygnacji z dotychczasowej pracy jest wiele. Zacznij więc, od uświadomienia sobie przyczyn swojego niezadowolenia.

Odpowiedz na dwa pytania:

  1. Czy chcę dalej, wykonywać to co robię, ale w innej firmie, w nowym „składzie” i miejscu?
  2. Czy też nie lubię tego, co robię, nie satysfakcjonuje mnie to i nie chcę więcej tego robić?

Różnica w odpowiedzi jest ogromna, gdyż innych działań i przygotowań wymaga zmiana samego miejsca pracy, a innych zmiana zawodu na nowy.

Z pierwszą sytuacją będą wiązać się następujące kwestie:

  • stworzenie profilu pracodawcy: W jakiej firmie chcę pracować? Czy wolę małe, rodzinne biznesy, czy też ciągnie mnie do korporacji?
  • przygotowanie się do rozmów rekrutacyjnych: poznanie swojego potencjału (mocnych i słabych strony), predyspozycji, oczekiwań, zainteresowań
  • opracowanie perfekcyjnego CV
  • rozpoczęcie poszukiwań

Druga sytuacja wymaga większych przygotowań: zaplecza finansowego, nabycia nowych umiejętności, determinacji i czasu. Tu zaczynamy od początku, czyli od diagnozy predyspozycji i preferencji zawodowych, możnych stron, potrzeb i wartości,  – od poznania siebie. Warto na tym etapie wspomóc się profesjonalnymi testami  – ja w swojej pracy wykorzystuję do tego dwa narzędzia – Harrison Assessments oraz  Gallup (narzędzie stworzone przez Instytut Gallupa do oceny naturalnych talentów). To idealne połączenie, które wspiera wyznaczanie nowej ścieżki kariery