Etapy poszukiwania pracy

Etapy poszukiwania pracy

Poznaj etapy poszukiwania pracy, które zwiększają szansę na sukces.

Niezależnie od tego czy powodem szukania pracy jest – potrzeba zmiany, brak satysfakcji, za niskie zarobki, zwolnienie z pracy, czy redukcja etatów i przeniesienie do innych zadań – trzeba szukać pracy.

Szukanie pracy to nie nauka; to sztuka – R.N.Bolles

Krok 1 – “ZASOBY” Czym dysponujesz?

Zacznij od zbudowania swojego autoportretu. Często wydaje nam się, że znamy siebie, przecież spędzamy ze sobą tak wiele czasu ;), jednakże praktyka pokazuje co innego. Polegamy już na pytaniu o mocne i słabe strony. O tych drugich nie chcemy mówić, z obawy, że okażemy słabość. A przecież każdy jest w czymś mocny i słaby, to normalne, nikt nie jest idealny. Ja np. nie lubię pracy pod presją, mając tego świadomość, nie pcham się tam, gdzie tego wymagają na co dzień.

Dowiedz się Kim jesteś! Co jest w Tobie niepowtarzalnego i szczególnego; jakie są Twoje atuty, talenty, umiejętności, predyspozycje, jakie zadania lubisz wykonywać i w jakim środowisku pracy jesteś najefektywniejszy, co jest dla Ciebie ważne, co Cię motywuje.

Mogą Ci w tym pomóc profesjonalne narzędzia diagnozy potencjału człowieka. Jednym z nich, stosowanym przez osoby indywidualne i firmy na całym świecie jest Harrison Assessmnts. Chcesz zobaczyć demo wybranych raportów wejdź na https://togethercoaching.pl/harrison-assessments/.

Przyjrzyj się swojej dotychczasowej drodze osobistej i zawodowej, osiągnięciom, wymień wszystkie swoje sukcesy, począwszy od czasów szkolnych. Przyjrzyj się swojej przeszłości i przeszkodom, jakie musiałeś osiągnąć, aby dotrzeć do miejsca, w którym jesteś. Co możesz teraz o sobie powiedzieć? Co powiedziałbyś o osobie, która dokonała tego co Ty?  

Poznaj siebie, a w sprawie rynku nie zachodź w głowę, gdy dowiesz się, kim jesteś, twe plany będą gotowe” (parafraza słów A.Pope’a)

Krok 2  – “OBCIĄŻENIA” Jak sobie radzić z nimi radzić?

Już na starcie poszukiwania pracy wielu z nas, myśli o sobie w kategoriach obciążeń, negatywnych stron, które mogą przeszkodzić w jej zdobyciu. Myślimy: nie mam odpowiedniego wykształcenia, dopiero kończę szkołę, jestem za stary, jestem za młody, miałem w życiu tylko jedną pracę, za często zmieniałem pracę, mam za małe doświadczenie, jestem zbyt nieśmiały, pracowałem w innej dziedzinie  itd.

Przepracuj swoje przekonania. Bez zmiany przekonań na swój temat i swoich możliwości nie jest możliwy progres w życiu.

Wypisz wszystkie swoje ograniczające przekonania. Obok każdego wypisz nowe, takie, które chcesz mieć, pozytywne, wspierające ciebie i twoje życie. Przykład: Jestem za stary, nikt mnie nie zatrudni – Moje wieloletnie doświadczenie, wiedza i lojalność to atuty, które pomogą mi zaprezentować się pracodawcy.

Nieważne, jakie obciążenie jest twoim udziałem, lub myślisz, że nim jest. Najpewniej nie przeszkodzi ci w otrzymaniu pracy. Może najwyżej przeszkodzić w otrzymaniu pracy w pewnych miejscach.

Weź dużą kartkę papieru i podziel ją na dwie kolumny: Czego nie mogę, nie potrafię. Co mogę, potrafię. Następnie, wychwyć pięć rzeczy które umiesz i lubisz robić. Pomyśl o przykładach na to, jak wykazałeś to w swoim życiu.

Pewnym obciążeniem, które ma wpływ, o ile nie na wykonywanie pracy, to na jej szukanie na pewno. Jest nim NIEŚMIAŁOŚĆ. Tym bardziej, „nauczenie się siebie”, poznanie swoich atutów, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, jest niezwykle istotne.

Krok 3  – „ŚRODOWISKO PRACY” Gdzie chcesz wykorzystać swoje zasoby?

W jakim środowisku pracy, najlepiej wykorzystasz swoje silne obszary, zwiększając tym swoją efektywność, odczuwaną przez siebie satysfakcję i prawdopodobieństwo sukcesu? W jakim miejscu pracy będziesz rozkwitać i najwydajniej pracować? Wolisz pracę z ludźmi, ważna jest dla Ciebie praca zespołowa, czy też najlepiej pracujesz samodzielnie, a nie jako część zespołu? Chcesz, lubisz i potrafisz działać pod presją, wyzwania i innowacja to Twój motor napędowy, czy preferujesz spokojne, zorganizowane i powtarzalne zadania?

Poznanie preferowanego środowiska pracy ułatwi Ci poruszanie się po ogłoszeniach o pracę oraz sformułowanie pytań podczas rozmowy rekrutacyjnej.

W określeniu środowiska pracy pomocnym będzie RAPORT „ROZWÓJ KARIERY” HARRISON ASSESSMENTS https://togethercoaching.pl/coaching-kariery/.

Kwiat zakwitający na pustyni, nie rozwinie się w górach na wysokości 3 tysięcy metrów.

Krok 4 — „JAK”  Jak chcesz tego dokonać?

Musisz postanowić, jak dostać się tam, dokąd chcesz dojść. Dowiedz jakie nazwy noszą zawody i stanowiska najbardziej cię interesujące oraz które firmy i instytucje w preferowanym przez ciebie rejonie, ten rodzaj pracy oferują, a także pytać o nazwiska osób, w których realnych kompetencjach leży ewentualne zatrudnienie cię.  I dowiedzieć się, jak najlepiej dotrzeć do takiej osoby, aby wykazać jej, że twoje umiejętności pomogą rozwiązywać problemy firmy.

Im więcej metod poszukiwania pracy się zastosuje, tym bardziej można być pewnym sukcesu.

  • Poszukaj wewnątrz firmy. Chcesz się przebranżowić? A może w Twojej firmie jest taka możliwość. Pracodawca często woli dać pracę komuś, o kim już wiem, jak pracuje.
  • Ogłoszenia o pracę. Serwisy internetowe. Uzupełnij profil na przynajmniej jednym znanym portalu.
  • Portale społecznościowe: LinkedIn, jak nie masz, załóż. Jak masz zaktualizuj profil i powiększaj liczbę kontaktów.
  • Networking, proś przyjaciół, rodzinę, sąsiadów o informacje i ewentualne sygnały w sprawie miejsc pracy. Choć na spotkania networkingowe, poznawaj ludzi, mów czym się interesujesz, co chciałabyś robić.
  • Prywatne firmy rekrutujące. Headhunter.
  • Interesujące cię miejsca pracy. Wakaty. Pukaj do drzwi firm które cię interesują, niezależni  od wiedzy, czy dysponują one akurat wakatami.
  • Wolontariat. Zgłoś się na krótko do nieodpłatnej pracy w interesującej cię firmie, niezależnie od tego, czy ma ona akurat wolne miejsca. Szczególnie jeżeli chcesz się przekwalifikować, taka opcja pomoże Ci zdobyć pierwsze doświadczenie, które zaowocuje w przyszłości.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • O profesjonalnym CV. Wytrawnemu specjaliście wystarczy mniej więcej 8 sekund, by przebiec wzrokiem CV, mniej wytrawny 30 sekund. Pierwszym celem CV jest spowodowanie, aby zaproszono cię na rozmowę. A pierwszym celem tej rozmowy jest spowodowanie, aby zaproszono cię na drugą rozmowę. A więc CV i rozmowa to nie dwie oddzielne sprawy, to jedno (źródło: „Jakiego koloru jest Twój spadochron” Richard N. Bolles).
  • O skompletowaniu informacji na temat firmy do której aplikujesz i zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.
  • O wysłaniu listu/maila z podziękowaniem.